Jak dużo można wyczytać z zębów swojego pupila ?

Problem nieświeżego oddechu czy braków w uzębieniu, choć w przypadku psów często bagatelizowany, dostarcza nam wielu informacji o stanie ich zdrowia. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale blisko 80% naszych czworonożnych przyjaciół cierpi na różnego rodzaju choroby zębów i dziąseł, dlatego tak ważne są regularne wizyty u wyspecjalizowanego lekarza weterynarii. Są one dobrym wstępem do zapewnienia psu szczęśliwego i przede wszystkim zdrowego życia.

Nieświeży oddech u psa – pierwszy sygnał ostrzegawczy

Wydzielający się z jamy ustnej nieprzyjemny zapach to u psa jeden z pierwszych symptomów, które mogą świadczyć o znacznie poważniejszych schorzeniach, m.in. o chorobach dziąseł i przyzębia. Wywołane są one nadmierną ilością szkodliwych bakterii – w przypadku, gdy właściciel czworonoga nie zareaguje w porę, może dojść do znacznych ubytków w uzębieniu, a z czasem również do utraty wszystkich zębów. Co więcej, bakterie pasożytujące początkowo w jamie ustnej psa przedostają się następnie do jego krwioobiegu, co skutkuje ich rozprzestrzenieniem się po całym organizmie, w tym do tak ważnych organów wewnętrznych, jak wątroba, nerki, płuca, mózg czy serce. Lekarze  podkreślają, że wszelkie choroby dziąseł u psa wywołują niezwykle intensywny ból, z czego większość właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy.

Badania a rzeczywistość

Na podstawie badań przeprowadzonych niedawno przez jednego z wiodących producentów akcesoriów oraz produktów do higieny i pielęgnacji jamy ustnej, ustalono dwa zasadnicze wnioski:

  • ponad 60% właścicieli czworonogów nie utożsamia chorób jamy ustnej u psa z problemami zdrowotnymi,

  • nieco ponad 40% właścicieli przyznało, że zauważyli problemy zdrowotne z jamą ustną u psa, lecz ocenili jego ogólny stan zdrowia na dobry.

Jak zauważają specjaliści, nieświadomość czy też obojętność właścicieli w stosunku do stanu uzębienia swoich pupili jest poważnym problemem, z którym trzeba się umiejętnie zmierzyć. Niestety bywa on lekceważony.

Profilaktyka i leczenie

Przychodząc do dobrego weterynarza, otrzymamy garść porad służących skutecznej profilaktyce chorób uzębienia u psów (szczotkowanie specjalnymi pastami zębów dla psów, stosowanie karm i przysmaków stomatologicznych). Niestety, często jest już na to za późno, i w takim przypadku pozostaje skorzystać z usług stomatologicznych dla zwierząt. To jedyne rozwiązanie, które pozwala leczyć takie schorzenia, jak m.in. ropne zapalenie dziąseł, krwawienie z dziąseł czy choroby przyzębia u psów.

Recent Posts

Zostaw komentarz

cztery × 4 =