Zagraniczny wyjazd z psem – o co trzeba zadbać ?

Planując zagraniczną podróż z psem, należy zadbać o dopełnienie kilku formalności. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej narzuca na właścicieli chcących podróżować ze swoim pupilem konieczność wyrobienia zwierzęciu paszportu. Niezbędne jest również zaszczepienie psa przeciw wściekliźnie oraz zaczipowanie go. Podpowiadamy, jak przygotować się do zagranicznej podróży z czworonogiem.

Należy pamiętać, że w artykule mowa o podstawowych zasadach obowiązujących przy wszystkich zagranicznych podróżach. Wiele państw stosuje odrębne przepisy i ma dodatkowe wymagania dotyczące transportowania zwierząt oraz ich przebywania na danym terytorium. Dlatego przed każdym wyjazdem należy szczegółowo zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego się wybieramy.

Paszport dla psa

Podstawową sprawą, o jaką należy zadbać planując zagraniczną podróż z psem jest wyrobienie zwierzęciu paszportu. Dokument ten można wyrobić w klinice weterynaryjnej, np. w Łodzi wyrabianiem paszportów dla zwierząt zajmuje się przychodnia weterynaryjna Popławscy. Paszport dla psa należy mieć przy sobie podczas wszystkich zagranicznych podróży. Nawet jeśli poruszamy się po krajach Unii Europejskiej.

Komplet aktualnych szczepień

Tu najważniejsze będzie aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. W zależności od celu i kierunku wyjazdu, mogą być konieczne również inne szczepienia, ale to przeciw wściekliźnie jest podstawą. Zwierze musi zostać zaszczepione min. miesiąc przed wyjazdem lub mieć ostatnie szczepienie nie starsze niż 12 miesięcy. Ważne szczepienia są również niezbędne do wyrobienia paszportu. Informacje o wymaganych w danym kraju szczepieniach lub konieczności odbycia ewentualnej kwarantanny znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Zaczipuj psa

Aby możliwe było wyrobienie paszportu dla psa, nasz zwierzak musi być również zaczipowany. Istotne jest, aby czip spełniał normy ISO, dzięki czemu unikniemy wszelkich komplikacji podczas przekraczania granicy.

Podróżujesz samolotem? Musisz mieć klatkę transportową

Jeśli w podróż ze swoim zwierzakiem zamierzasz wyruszyć samolotem, niezbędne będzie posiadanie specjalnej klatki transportowej. Transporter musi posiadać atest do podróży lotniczych. Przed wylotem koniecznie sprawdź wymagania przewoźnika dotyczące wymiarów i kształtów klatki.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na podróżowanie samochodem, również powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swojego psa. Dobrym rozwiązaniem są zarówno klatki transportowe, jak i specjalne szelki wpinane do zaczepu pasów.

Recent Posts

Zostaw komentarz

4 × pięć =