Dlaczego znalezione zwierzę należy zabrać do weterynarza ?

Przygarnięcie bezdomnego zwierzęcia, znalezionego na ulicy to szlachetny czyn i w ten sposób każdy zyskuje przyjaciela na całe życie! Nie wolno jednak zapominać o tym, że w pierwszej kolejności należy zabrać pupila do weterynarza. I nie chodzi tu wyłącznie o to, aby nie zarazić się zoonozami, czyli chorobami przenoszonymi ze zwierząt na ludzi. Trzeba mieć na uwadze również dobro pupila, który nie zawsze daje po sobie poznać, że coś mu dolega.

Zła kondycja fizyczna i psychiczna

Największym problemem bezdomnych zwierząt jest ogólna zła kondycja fizyczna, szczególnie wśród tych, które błąkały się po ulicy już od dłuższego czasu.  Nieprawidłowe odżywienie sprawia, że organizm zwierzęcia staje się wyjątkowo podatny na działanie niebezpiecznych pasożytów i drobnoustrojów. Wizyta u weterynarza jest potrzebna nie tylko w calach diagnostycznych, ale także ustalenia indywidualnej diety. Bezdomne zwierzęta często borykają się z także z problemami natury behawioralnej, dlatego również na tym gruncie potrzebne będzie zgromadzenie odpowiedniej wiedzy.

Diagnostyka, leczeniem, ustalaniem diety i behawioryzmem zwierząt zajmuje się między innymi specjalista z kliniki weterynaryjnej Popławscy z Łowicza, która znajduje się we Wrocławiu. Doświadczony lekarz weterynarii pomoże w odpowiedniej opiece nad nowym pupilem.

Choroby skóry i pasożyty

Najczęściej występujące choroby to te, które są wywoływane przez pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. U bezdomnych zwierząt często występują:

  • Pchły i kleszcze – od pojedynczych, aż po inwazje. Powodują świąd, przez co zwierzę często ma pozbawione sierści, wydrapane place na skórze.
  • Grzybice skóry – niektóre mogą przenosić się na człowieka, dlatego po kontakcie ze zwierzęciem trzeba dokładnie umyć ręce i jak najszybciej wprowadzić leczenie, który szybko i skutecznie przynosi efekty.
  • Świerzbowiec – świerzbowiec uszny nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ale powoduje u zwierząt dyskomfort. Zarażony nim pupil drapie uszy i ciągle nimi „trzepie”.
  • Pasożyty wewnętrzne – zazwyczaj glisty i tasiemce.

Odrobaczenie i zabezpieczenie przeciwko pchłom i kleszczom powinno mieć miejsce nawet wtedy, kiedy nie ma oznak pasożytów. Czynności te wykonuje się regularnie, kilka razy do roku.

Urazy i inne poważne dolegliwości

Bezdomne zwierzęta bardzo często cierpią również z powodu wielu chorób przewlekłych, nowotworów oraz świeżych lub nieprawidłowo wyleczonych urazów. Silny stres i zmiana otoczenia sprawiają, iż zwierzę nie zawsze daje po sobie poznać, że coś mu dolega. Podczas pierwszej wizyty z nowym pupilem u weterynarza, zostanie wykonany szereg badań, dzięki którym możliwe jest dokładne zdiagnozowanie całego organizmu zwierzęcia. Rutynowe badania i zabiegi profilaktyczne nie są drogie, dlatego nie trzeba obawiać się o wysokie koszty.

Recent Posts

Zostaw komentarz

trzy + 15 =