Pierwsza wizyta u weterynarza – kiedy iść i jak się do niej przygotować ?

Pierwsze myśli po adopcji psa lub kota rzadko dotyczą mało przyjemnych obowiązków. Często tak kojarzy się nam również pomoc weterynaryjna, która jest dla czworonoga szczególnie ważna właśnie w dniach zaraz po adopcji. Kiedy należy umówić się na wizytę, jak przygotować się do niej, żeby zminimalizować stres? Jakie zabiegi wykona weterynarz podczas takiej wizyty?

Kiedy odwiedzić gabinet weterynaryjny?

Wbrew pozorom nie ma co z tym zwlekać. Pierwsza wizyta w lecznicy weterynaryjnej powinna nastąpić jak najszybciej po adopcji. Jeśli jest taka możliwość, nawet tego samego lub następnego dnia. Chodzi o to, by sprawdzić, w jakiej kondycji jest kot czy pies, czy nie atakują go pasożyty lub poważne choroby. Podczas tej pierwszej wizyty można także umówić się na szczepienie czworonoga.  Weterynarz będzie w stanie też ocenić, czy zwierzę nie musi najpierw zostać wyleczone z jakichś schorzeń. Nawet pozornie błahe dolegliwości

Jak zmniejszyć stres?

Przede wszystkim warto wybrać porę, w której na poczekalni nie będzie zbyt wielu pacjentów. Zwierzaki wyczuwają wzajemnie swój strach. Najlepszą porą na wizytę są godziny południowe w dni robocze. Wówczas prawie każda klinika weterynaryjna ma czas, by przyjąć pacjenta bez kolejki lub po krótkiej chwili oczekiwania. Jeśli nasz czworonóg lubi przysmaki, dobrze będzie je zabrać i co jakiś czas nagradzać go za dobre zachowanie. Podczas pierwszej wizyty, można poprosić, by to lekarz podał naszemu psu smakołyk – zwierzak pozytywnie skojarzy tę osobę i odwiedziny w gabinecie, przez co chętniej tam wróci. Najczęściej pierwsza wizyta obywa się bez szczepionek, podawania leków, past itp., a stanowi raczej „przegląd” stanu zdrowia zwierzęcia.

Jakie usługi weterynaryjne podczas pierwszych wizyt?

Weterynarz sprawdzi ogólny stan zdrowia naszego przyjaciela, oceni stan uszu, zębów, czy np. na jego skórze i sierści nie występują pasożyty lub nie ma jakichś infekcji. Pierwszą wizytę warto poświęcić też na wypytanie lekarza o choroby typowe dla zwierząt danej rasy i ewentualną profilaktykę. Na przykład przychodnia Popławscy z Łowicza pomoże też w ustaleniu odpowiedniej diety dla zwierzaka. Jeśli wszystko z nim w porządku, prawdopodobnie zostaną podane środki na odrobaczenie czworonoga. Dopiero po skutecznym odrobaczeniu, gdy zwierzę nabierze odporności, można psa lub kota zaszczepić przeciwko najważniejszym chorobom. U niektórych zwierząt jest to cały kalendarz różnych szczepień. Później, co jakiś czas dobrze będzie wrócić na wizytę kontrolną.

Recent Posts

Zostaw komentarz

jeden × 1 =