Dlaczego odpchlenie i odrobaczanie zwierząt jest tak istotne ?

Pchły, robaki, kleszcze – wszystkie te niewielkie stworzenia mogą znacznie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie zabiegów odpchlenia i odrobaczania u swojego czworonoga. Na czym polegają takie zabiegi? Jak często je przeprowadzać? Jakie mogą być skutki ich zlekceważenia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

Pchły – wszystko co musisz wiedzieć

Pchły to wyjątkowo malutkie, ale przy tym bardzo uciążliwe pasożyty, które powodują duży dyskomfort  psów i innych zwierząt. Powodem tego dyskomfortu są przede wszystkim zmiany skórne, do których prowadzi obecność pcheł na ciele czworonoga. Zwykle powodują one ból i swędzenie, a to odbija się na złym samopoczuciu zwierzaka.

Często obecności pcheł nie da się stwierdzić gołym okiem. Ich obecność najczęściej jest rozpoznana poprzez znalezienie odchodów tych pasożytów w sierści pupila. Kiedy mamy podejrzenia, że nasze zwierzę ma pchły, powinniśmy po prostu zabrać je do weterynarza.

Sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest intensywne drapanie się zwierzaka i obniżenie jego nastroju. Warto pamiętać, że pchły mogą być nosicielami wielu chorób – bartonelozy, wąglika, białaczki i nie tylko.

Pamiętajmy też, że na pchły są narażone zarówno zwierzęta żyjące na dworze jak i te, które cały czas spędzają w domu – te pasożyty mogą trafić do naszego mieszkania wniesione na naszym ubraniu. Sposobem na pozbycie się problemu jest odpchlenie – służą do tego specjalne środki medyczne. Odpchlenie wykonamy w gabinecie weterynaryjnym Popławscy w Łowiczu.

Odrobaczanie – warto profilaktycznie

Innym problemem, który może prowadzić do poważnych chorób, są mieszkające w organizmie naszego zwierzaka robaki. Dziś odrobaczanie wykonujemy profilaktycznie – weterynarze zalecają robić to dwa razy w roku u psów i kotów. Odrobaczanie pozwala uniknąć wielu chorób wewnętrznych i dolegliwości.

U zwierząt, które są stare i schorowane odrobaczanie wykonuje się rzadziej – tylko jeśli faktycznie zostanie stwierdzona obecność pasożytów w kale. Także u kotów domowych, nie wychodzących z mieszkania, odrobaczanie można wykonywać rzadziej.

Środki przeciw kleszczom

W naszym klimacie dość rzadko występują bardzo niskie temperatury, co powoduje, że w lasach i parkach żyje bardzo wiele kleszczy. Stanowią one niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Weterynarze w związku z tym problemem zalecają stosować środki przeciw kleszczom profilaktycznie, przez cały rok. To ważne, ponieważ kleszcze mogą zarazić naszego zwierzaka wieloma chorobami – m.in. boreliozą.

Recent Posts

Zostaw komentarz

7 + dwanaście =