Rehabilitacja weterynaryjna w Łowiczu – na czym polega?

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, po przebytej chorobie lub doznaniu urazu mechanicznego, potrzebują czasu, aby dojść do siebie. Niekiedy wymagają jednak pomocy medycznej, aby odzyskać sprawność. Chcąc wesprzeć zwierzaka w tej walce, powinniśmy skorzystać z usług zoofizjoterapeuty, czyli specjalisty, zajmującego się rehabilitacją zwierząt. Zoofizjoterapia jest bowiem dziedziną medycyny weterynaryjnej i składa się z kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu. Sprawdź, na czym polega jej lecznicze działanie oraz jakie metody rehabilitacji zwierząt stosowane są najczęściej w gabinetach weterynaryjnych.

Rehabilitacja zwierząt – aktywna i bierna

Sposób prowadzenia rehabilitacji zwierząt uzależniony jest od wielu czynników. Podstawowym kryterium jest to, o jakim zwierzęciu mówimy. Inaczej będzie przeprowadzana rehabilitacja w przypadku psa, a inaczej w przypadku konia. Istotna kwestia to również rodzaj urazu lub przebytego schorzenia, a także stopień zaawansowania dolegliwości. Każdorazowo stosowane są jednak ćwiczenia aktywne lub bierne. Aktywne wymagają faktycznego zaangażowania ruchowego zwierzaka. Przeprowadzane są często z zastosowaniem akcesoriów – piłek czy też poduszek sensomotorycznych. Ćwiczenia bierne nie wymagają natomiast aktywności zwierzęcia. Ruchy w stawach wykonywane są za pomocą rąk terapeuty.

Zabiegi rehabilitacyjne dla zwierząt

Nie da się ukryć, że w gabinetach weterynaryjnych najczęściej przeprowadzane są zabiegi rehabilitacyjne zwierząt domowych. Motywy mogą być różne – m.in. urazy mechaniczne, schorzenia stawów, kręgosłupa, choroby dermatologiczne, stany zapalne, dolegliwości bólowe, a nawet otyłość.

Jedną z najbardziej popularnych metod rehabilitacji jest tzw. hydroterapia, czyli ćwiczenia aktywne w basenie dla psów z bieżnią wodną. Jak informują specjaliści z Przychodni weterynaryjnej Popławscy, celem hydroterapii jest zapobieganie urazom, poprawa stanu stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przy schorzeniach kręgosłupa, chorobach wrzodowych lub dermatologicznych natomiast często wykorzystuje się pole magnetyczne, które ma działanie biostymulacyjne – magnetoterapię. W podobny sposób działa laseroterapia oraz zabieg, wykorzystujący ultradźwięki. Popularną metodą jest również kinezyterapia, czyli leczenie ruchem i gimnastyką. Ta opcja dedykowana jest nie tylko zwierzętom niepełnosprawnym, ale również otyłym. Tym bardziej że ćwiczenia z pupilem możemy wykonywać też samodzielnie w domu.
Recent Posts

Zostaw komentarz

2 × jeden =