W jaki sposób przebiega przeciętna wizyta z psem u fryzjera dla zwierząt w Łowiczu ?

Wizyta u psiego groomera czasami jest konieczna. Wiedzą o tym zwłaszcza właściciele ras długowłosych oraz amatorów tarzania się w śmieciach i innych paskudnych odpadkach. Psi fryzjer nie tylko dba o efekt wizualny, ale również zdrowie zwierzęcia, poprzez wiele ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak wygląda wizyta u groomera i czy mity o podawaniu leków uspokajających są prawdziwe?

Czy psom podaje się leki uspokajające?

Mit ten powstał już od momentu, kiedy pierwsze salony fryzjerskie dla zwierząt pojawiły się w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że groomerzy nie mają prawa podawać żadnych środków bez konsultacji z właścicielem. Zdarza się, że zwierzęta agresywne lub zbyt lękliwe wymagają podania leku, jednak należy robić to w konsultacji z lekarzem weterynarii. W większości przypadków wystarczy kilkudniowa suplementacja, oparta na naturalnych składnikach. Przykładem może być suplement diety KalmVet, który ma działanie łagodne i bezpieczne dla zwierzęcia. Właściciel powinien podawać uzgodnioną z weterynarzem dawkę na około tydzień przed stresującą wizytą. Ilość suplementu dostosowuje się do masy psa oraz jego wieku.

Można również stosować środki uspokajające, krótko działające tuż przed strzyżeniem w formie zastrzyku. Tylko lekarz weterynarii może je podać i nadzorować stan zwiotczenia . Jest to możliwe wyłącznie w gabinetach groomerskich przy lecznicach weterynaryjnych.

Dobry groomer jest jednocześnie bardzo dobrym zoopsychologiem i najczęściej u psów „trudnych” nie są potrzebne żadne środki uspokajające.

Przebieg wizyty u psiego fryzjera

Żeby się uspokoić przed pierwszą wizytą u groomera, dobrze wiedzieć, w jaki sposób przebiegają tego typu wizyty. Przede wszystkim, wszystkie czynności są wykonywane z wyczuciem, a przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych fryzjer najpierw zdobywa sympatię psa.

Jak wygląda psia wizyta u groomera:

  1. Najpierw fryzjer poznaje psa oraz przekonuje go do siebie za pomocą głaskania lub smakołyków.
  2. Krótki wywiad z właścicielem dotyczący codziennej pielęgnacji.
  3. W przypadku strzyżenia psów długowłosych możliwy jest wybór fryzury.
  4. Po kąpieli i wysuszeniu fryzjer rozczesuje kołtuny i pozbywa się martwej sierści.
  5. Strzyżenie, które zażyczył sobie właściciel lub według wymogów FCI wzorca rasy (psy wystawowe).
  6. Zabiegi dodatkowe: czyszczenie uszu i zatok, pielęgnacja oczu, przycięcie pazurków – w dobrym gabinecie groomerskim jest w standardzie i cenie strzyżenia.

Profesjonalny gabinet fryzjerski używa kosmetyków bezpiecznych dla zwierząt, które nie tylko ułatwiają pielęgnację, ale równie odżywiają sierść. Podczas odbioru psa z gabinetu fryzjer udzieli porad, które ułatwią zachowanie estetycznego wyglądu sierści na długo po wizycie.

 

Recent Posts

Zostaw komentarz

1 × 3 =