Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u weterynarzaw Łowiczu

W jaki sposób dbamy o swoje zdrowie? Zdrowo się odżywiamy, prowadzimy aktywny tryb życia, ale też przeprowadzamy regularne badania i odbywamy kontrole u lekarza. Tak samo powinniśmy postępować ze zwierzętami, którymi się opiekujemy. Aby nasz pupil jak najdłużej zachował siły witalne i cieszył się dobrym zdrowiem, należy go regularnie zabierać do weterynarza.

Przede wszystkim profilaktyka

Tak samo, jak ważna jest profilaktyka w przypadku człowieka, tak też ma to znaczenie dla zdrowia zwierząt. Odwiedzanie lekarza tylko w sytuacji, kiedy dzieje się coś złego, to niewłaściwe postępowanie. Może się bowiem okazać, że jest już za późno na leczenie, ponieważ choroba od dłuższego czasu osłabiała organizm, a my zwyczajnie nie byliśmy tego świadomi. Z tego powodu regularne kontrole lekarskie mają istotne znaczenie w profilaktyce wielu chorób, np. cukrzycy, guzów, problemów z żołądkiem, nowotworów. Ze względu na fakt, iż te same choroby nękają również zwierzęta, warto odwiedzać weterynarza w Łowiczu nie tylko w nagłych przypadkach czy przy okazji szczepień. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu psa czy kota. W tym celu podczas wizyty kontrolnej lekarz osłucha zwierzaka, zmierzy mu temperaturę, a także przebada mocz i pobierze krew, by sprawdzić wyniki morfologii. W razie czego weterynarz może tez skierować pacjenta na bardziej szczegółowe badania, takie jak USG czy RTG. Taka profilaktyka może zaoszczędzić zwierzakowi niepotrzebnego cierpienia.

Cenne porady

 

Wizyty kontrolne u lekarza obejmują jednak nie tylko ewentualne wykrywanie i leczenie chorób, ale również szeroko rozumiane poradnictwo. Wyjaśnia to nasz rozmówca, weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej w Łowiczu: Wizyta u lekarza to doskonała okazja do rozmowy ze specjalistą i rozwiania wątpliwości w wielu kwestiach związanych z opieką nad zwierzakiem. Pamiętajmy, że weterynarz to pewniejsze źródło wiedzy, niż popularne dzisiaj fora internetowe. Podczas wizyty kontrolnej lekarz przeprowadzi szczegółową rozmowę i zada pytania np. o żywienie pupila, jego zachowanie i usposobienie – czy zwierzak jest żywiołowy i aktywny, czy może osowiały i niechętny do zabawy. Często bowiem właściciel może sobie nie uświadamiać, że coś powinno wzbudzić jego wątpliwości. Podczas takiej rozmowy weterynarz doradzi w sprawach dietetyki i behawiorystyki zwierząt. Pomoże ustalić dzienny jadłospis zwierzaka, poleci najlepszą dla niego karmę, a także doradzi w sprawie szkolenia. Podpowie również wybór akcesoriów, np. obroży. Dzięki temu dowiemy się, jak powinna wyglądać codzienna rutyna zwierzaka. Pamiętajmy również, że takie regularne, kontrolne wizyty mają też na celu przyzwyczajenie psa czy kota do spotkań z weterynarzem. Dzięki temu w przyszłości pozwoli to zaoszczędzić nerwów i stresu zarówno zwierzakowi, jak i opiekunom.

Recent Posts

Zostaw komentarz

20 + 15 =