Zwierzęta, tak samo jak ludzie, po przebytej chorobie lub doznaniu urazu mechanicznego, potrzebują czasu, aby dojść do siebie. Niekiedy wymagają jednak pomocy medycznej, aby odzyskać sprawność. Chcąc wesprzeć zwierzaka w tej walce, powinniśmy skorzystać z usług zoofizjoterapeuty, czyli specjalisty, zajmującego się rehabilitacją zwierząt. Zoofizjoterapia jest bowiem dziedziną medycyny weterynaryjnej i składa się z kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu. Sprawdź, na czym polega jej lecznicze działanie oraz jakie metody rehabilitacji zwierząt stosowane są najczęściej w gabinetach weterynaryjnych.

Rehabilitacja zwierząt – aktywna i bierna

Sposób prowadzenia rehabilitacji zwierząt uzależniony jest od wielu czynników. Podstawowym kryterium jest to, o jakim zwierzęciu mówimy. Inaczej będzie przeprowadzana rehabilitacja w przypadku psa, a inaczej w przypadku konia. Istotna kwestia to również rodzaj urazu lub przebytego schorzenia, a także stopień zaawansowania dolegliwości. Każdorazowo stosowane są jednak ćwiczenia aktywne lub bierne. Aktywne wymagają faktycznego zaangażowania ruchowego zwierzaka. Przeprowadzane są często z zastosowaniem akcesoriów – piłek czy też poduszek sensomotorycznych. Ćwiczenia bierne nie wymagają natomiast aktywności zwierzęcia. Ruchy w stawach wykonywane są za pomocą rąk terapeuty.

Zabiegi rehabilitacyjne dla zwierząt

Nie da się ukryć, że w gabinetach weterynaryjnych najczęściej przeprowadzane są zabiegi rehabilitacyjne zwierząt domowych. Motywy mogą być różne – m.in. urazy mechaniczne, schorzenia stawów, kręgosłupa, choroby dermatologiczne, stany zapalne, dolegliwości bólowe, a nawet otyłość.

Jedną z najbardziej popularnych metod rehabilitacji jest tzw. hydroterapia, czyli ćwiczenia aktywne w basenie dla psów z bieżnią wodną. Jak informują specjaliści z Przychodni weterynaryjnej Popławscy, celem hydroterapii jest zapobieganie urazom, poprawa stanu stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przy schorzeniach kręgosłupa, chorobach wrzodowych lub dermatologicznych natomiast często wykorzystuje się pole magnetyczne, które ma działanie biostymulacyjne – magnetoterapię. W podobny sposób działa laseroterapia oraz zabieg, wykorzystujący ultradźwięki. Popularną metodą jest również kinezyterapia, czyli leczenie ruchem i gimnastyką. Ta opcja dedykowana jest nie tylko zwierzętom niepełnosprawnym, ale również otyłym. Tym bardziej że ćwiczenia z pupilem możemy wykonywać też samodzielnie w domu.