Jakie są najczęstsze choroby zwierząt domowych ?

Domowe zwierzęta to wspaniali towarzysze człowieka. Pies niejednokrotnie traktowany jest jak członek rodziny. Dlatego pragniemy dla naszych pupili jak najlepiej. Dbamy o ich zadowolenie, dobre samopoczucie, a co najważniejsze także ich zdrowie. Warto zatem poznać najczęściej występujące choroby zwierząt domowych. Dzięki temu jeszcze lepiej rozpoznamy, co dolega naszym czworonożnym przyjaciołom.

Jakie choroby najczęściej występują u psów?

Chorobą wirusową, która spotyka psy w każdym wieku, jest parwowiroza. Podkreślić należy fakt, że najbardziej niebezpieczna jest dla szczeniąt. W tym przypadku może dojść do licznych powikłań. Może ona przybrać formę sercową i u małych piesków skończyć się śmiercią. Natomiast, jeżeli chodzi o psiaki w wieku powyżej 2 miesięcy, przeważnie obecna jest forma jelitowa. Zasadnicze znaczenie ma zatem zadbanie o odporność matek. Dzięki temu uzyskujemy większe bezpieczeństwo uniknięcia choroby u potomstwa. Najczęściej występującą chorobą psów, z którą walczą weterynarze, jest nosówka. Mamy tutaj do czynienia z wirusem atakującym układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy bądź też wydalniczy. Tutaj także należy wspomnieć o dużej śmiertelności zarażonych zwierząt – podkreśla specjalista reprezentujący przychodnie weterynaryjną Popławscy prowadzoną przez Maję Popławską. Innym schorzeniem jest koronowiroza, której symptomy to wodnista biegunka. W rezultacie może pojawić się odwodnienie organizmu zwierzaka. Może także dojść do poważnych komplikacji, które także mogą przyczynić się zgonu. Ostatnią chorobą, o której warto wspomnieć, jest leptospiroza. Są to bakterie atakujące narządy psa, na przykład wątrobę, nerki. Może prowadzić do niewydolności. Zasadniczo przekazywana jest przez dzikie gryzonie.

Choroby występujące u kotów

W przypadku kotów najczęściej dochodzi do schorzeń, za które odpowiedzialność ponoszą wirusy. Wymienić należy zatem panleukopenię, katar kotów, a ponadto kaliciwirozę. Jednostką chorobową, do której doprowadzają wirusy, jest ponadto białaczka. Przebiega bardzo wolno, jednak kończy się śmiercią. Bardzo często mamy także do czynienia z chlamydiozą, do której dochodzi na skutek aktywności bakterii. Warto podkreślić, że stanowi również niebezpieczeństwo dla człowieka. Doprowadza do stanów zapalnych oczu, może także wywoływać poronienia.

Recent Posts

Zostaw komentarz

14 + dziewięć =