O czym powinni pamiętać właściciele psów w Łowiczu i nie tylko ?

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas ma u swojego boku pupila – bardzo często są to psy. Obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnić swojemu czworonogowi godne życie. Należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej dawce ruchu i diecie, ale także niezbędnych zabiegach profilaktycznych. W jakim celu właściciele psów powinni regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny?

Ochrona przed pasożytami

Zdecydowanie jednym z najważniejszych zabiegów profilaktycznych jest ochrona pupila przed pasożytami:

  • Wewnętrznymi – między innymi glistami i tasiemcami. Najpopularniejsze jest podawanie środków odrobaczających w formie tabletek lub pasty. Powinno wykonywać się je minimum co 3 miesiące, a w razie potrzeby częściej.
  • Zewnętrznymi – przede wszystkim pchły i kleszcze, które są nosicielami groźnych bakterii i wirusów. Jeśli pasożyty już się pojawiły, konieczne jest ich usunięcie, na przykład poprzez wykąpanie zwierzęcia w szamponie leczniczym. Najlepszą profilaktyką są krople lub obroże przeciwpasożytnicze. Trzeba pamiętać, aby regularnie powtarzać kurację, w zależności od zaleceń producenta leków.

Pasożyty mogą przenosić niebezpieczne choroby i przyczyniać się do obniżenia kondycji zwierzęcia i znacznego spadku odporności. Zarobaczone zwierzę łatwo łapie infekcje i trudno je wyleczyć. Skrajne zarobaczenie może prowadzić nawet do śmierci!

Regularne badania

Oprócz obserwacji zwierzęcia, najlepszą metodą diagnostyczną jest badanie krwi. Powinno się je wykonywać nawet wtedy, kiedy zwierzę wydaje się z pozoru zdrowe – najlepiej raz w roku. Ważna jest przede wszystkim podstawowa morfologia, a w razie jakichkolwiek obaw również biochemia. Badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób, między innymi stanów zapalnych organizmu oraz nowotworów. Niestety, wiele właścicieli zwierząt o tym zapomina i decyduje się na badania krwi pupila dopiero wtedy, kiedy pojawia się poważny problem. Warto od czasu do czasu zbadać również mocz oraz kał.

Zaczipuj swojego psa!

Weterynarz z polecanej kliniki weterynaryjnej Popławscy przypomina, że niezwykle ważnym obowiązkiem właściciela psa jest również jego zaczipowanie. Zabieg ten polega na umieszczeniu pod skórą niewielkiego czipu i nie jest w żaden sposób szkodliwy, a jedynie nieco niekomfortowy dla zwierzęcia. Samo wszczepienie trwa kilka sekund i pies nawet nie wyczuwa obecności ciała obcego. Jest to doskonałe zabezpieczenie na wypadek zgubienia się psa, gdyż tego typu czip rejestruje się w bazach danych i może być odczytany w dowolnej klinice na terenie całego kraju. Dzięki temu czworonóg może szybko i bezpiecznie powrócić do właściciela.

Recent Posts

Zostaw komentarz

jeden + siedem =