Jak często powinniśmy odrobaczać swoje psy i koty wychodzące, by chronić je przed inwazją?

Inwazje pasożytnicze są niebezpieczne i mogą prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego, pęknięcia go, a nawet śmierci. Zwierzęta, które mają regularny kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, są szczególnie narażone, choć nawet koty niewychodzące mogą mieć pasożyty – niekiedy przenosimy je na obuwiu. W jaki sposób i jak często powinniśmy odrobaczać swoje pupile?

W jaki sposób i jak często odrobaczać?

Odrobaczanie psów i kotów wychodzących powinno odbywać się mniej więcej co trzy miesiące, gdyż schemat ten daje wysoką skuteczność, a nie jest jednocześnie inwazyjny dla zwierzęcia. Podawanie środków przeciwpasożytniczych jest konieczne również wtedy, kiedy zauważysz objawy mogące świadczyć o zarobaczeniu, ale nigdy nie wolno robić tego na własną rękę, gdyż te same zespoły objawowe mogą mieć różne źródła. Najpopularniejszym sposobem jest podawanie tabletek, jednak nie każde zwierzę bez problemu je połyka. Środek można umieścić w odrobinie aromatycznego pokarmu lub podać bezpośrednio do gardła. Żeby to zrobić, trzeba działać szybko, zwłaszcza w przypadku wybrednych zwierząt. Lekarze weterynarii z łowickiej kliniki Popławscy, mawiają żartobliwie, że niektóre osobniki posiadają dodatkowy narząd, służący wyłącznie do wypluwania wrzucanych do gardła pigułek.

Podawanie tabletki bez pomocy weterynarza:

  1. Ustaw się w taki sposób, aby mieć dobry dostęp do pyska, a następnie pogłaszczą zwierzę.
  2. Wsuń kciuk i palec wskazujący między zęby trzonowe, a następnie szybkim ruchem odchyl głowę pupila, jednocześnie wrzucają tabletkę głęboko do jego gardła.
  3. Przytrzymaj zamknięty pysk zwierzęcia przez kilka sekund, lekko delikatnie, ale intensywnie gardło.

Objawy świadczące o obecności pasożytów wewnętrznych

Objawy zarobaczenia są dosyć charakterystyczne. W przypadku szczeniąt i kociąt jest to przepełniony, wręcz rozepchany brzuch. Bardzo często można zaobserwować tu młodych z pseudohodowli. Inwazja pasożytnicza u dorosłych psów i kotów wygląda nieco inaczej. Zwierzę mimo spożywania normalnych porcji zaczyna chudnąć. Sierść staje się matowa, a organizm osłabiony, gdyż pasożyty pobierają wszystkie cenne składniki, które normalnie powinny trafiać do krwiobiegu żywiciela. Objawom tym często towarzyszą biegunka, wymioty i apatia.

Należy pamiętać, że diagnozę może postawić tylko doświadczona i wykwalifikowana osoba, a podawanie środków odrobaczających na własną rękę może skończyć się bardzo źle. Jeśli Twój pies mimo regularnego odrobaczania, często cierpi z powodu pasożytów wewnętrznych,warto zainwestować w dobrze dopasowany kaganiec fizjologiczny, który uniemożliwi mu zbieranie i zjadanie śmieci oraz odchodów podczas spacerów.

Recent Posts

Zostaw komentarz

17 − 16 =